Cancel_Search
No results found.
View all Actors and Creatives
Photograph: Ruth Crafer
Philip Wright
Photograph: Ruth Crafer

Agent: Darren Rugg

Training: Central

Eye Colour: Green

Height: 5ft 11in

Play_Showreel Play showreel

Agent: Darren Rugg

As Connor in Doctor Foster
Carosel_Arrow_BK
Carosel_Arrow_FWD

Television

Call The Midwife Neal Street/BBC

Good Omens (Maggs) BBC Douglas Mackinnon

The Innocents [regular] (Lewis Polk) New Pictures/Netflix Farren Blackburn & Jamie Donoughue

Doctor Foster (series 2) (Connor) Drama Republic/BBC Jeremy Lovering

Berlin Station (Jeremy Banks) Paramount Giuseppe Capotondi

Silent Witness (Ian Cross) BBC David Richards

Inside Flight 1549 (David Shleffar) Raw TV/Discovery Simon George

Line of Duty (Sam Royal) BBC/World Productions Sam Miller

Our Girl (Mr Frewin) BBC David Drury

A Mother’s Son (Murray) ITV Edward Bazalgette

Eternal Law (Choir Master) ITV/Kudos Adrian Shergold

Fast Freddie, The Widow & Me (Reporter) STV/ITV David Richards

Doctors (Carl Kettering) BBC Geoff Naylor

Waking The Dead (Peter Broading) BBC Ed Bennett

Casualty (Fielding) BBC Television Jon Sen

Identity (Martin Cameron) ITV 1 Brendon Maher

Enid Blyton’s Super Adventure (Thomas Blyton) BBC4 James Hawes

Law and Order (Nick Carlton) Kudos/ITV1 Julian Holmes

The Fixer (Paul) Kudos/ITV1 John Strickland

Sold (Peter Mayse) Touchpaper TV/ITV1 Barnaby Southcombe

Never Better (Karl) World Productions Martin Dennis

Afterlife 2 (Jim) Quite Scary Films/BBC Charles Beeson

Ultimate Force (DI Bernie Coleman) Carlton TV Tim Leandro

The Brief (Jeff Davis) Carlton TV Stuart Orme

The Vice (Guy Walsh) Carlton TV Douglas MacKinnon

Dangerous Lady (Gary Ryan) Warner Sisters John Woods

Poirot (Sergeant O’Connor) Granada Television Sarah Harding

The Last Detective (Corporal Phil Doyle) Granada Television David Tucker

William & Mary (Mike) Granada Television Matthew Evans

Prime Suspect, series I, II & III (DC Lillie) Granada Television Chris Menaul, John Strickland & David Drury

EastEnders (Kyle) BBC TV Paul Annett

Living It, series I & II (Nick) BBC TV Jane Prowse & May Gibson

Doctors (James Miller) BBC TV Christiana Ebohon

Holby City (Billy Lake) BBC TV Olivia Lichtenstein

Dalziel & Pascoe (Colin Armstrong) BBC TV Matthew Evans

Messiah 3 (Peter Reeves) BBC TV David Drury

Passer By (The Good Samaritan) BBC TV David Morrissey

Canterbury Tales: A Knight’s Tale (Monitoring Officer) BBC TV Marc Munden

Powers (David Watkins) BBC TV Chris Le Grys

My Dad’s The Prime Minister (Geezer’s Dad) BBC TV Francis Matthews

Beast (Courier) BBC TV Paul Schlesinger

Maid Marian & Her Merry Men (Much) BBC TV Julian Jarrold

Green Eyed Monster (Peter Marshall) Film & General Jane Prowse

The Infinite World of HG Wells (Charles) Hallmark Robert Young

At Home With The Braithwaites (3 eps) Yorkshire TV Andy de Emmony

Small Potatoes Hat Trick/Channel 4 Andy de Emmony

Film

Mad, Bad and Sad (Phil) Ipso Facto Films Avie Luthrie

Flying Scotsman (Francesco Moser) Mel Films Douglas MacKinnon

Saving Grace (Nigel Plimpton) Rich Pickings Ltd. Nigel Cole

Blowdry (Steve) West Eleven Films Paddy Breathneck

Wings of the Dove (Journalist) Renaissance Dove Ian Softly

A Father’s Son ADE Prods Andy de Emmony

Top Dog Velvet Pictures Keith English

Theatre

Dirty Laundry (Richard Warham) Claybody Theatre Conrad Nelson

The House They Grew Up In (Gareth/Laurence) Chichester Festival Theatre Jeremy Herrin

Jumpy (Mark) Theatre Clwyd Lisa Spirling

Ugly Duck (Dennis) Claybody Theatre Conrad Nelson

Tutto Bene Mama (Man) The Print Room Ewan Marshall

The Knotty (Mr Parfitt) New Vic, Stoke Rob Swain

The Tempest (Antonio) New Vic, Stoke Peter Cheeseman

As You Like It (Oliver) Bristol Old Vic/West Yorkshire Playhouse Polly Irvin

Macbeth (Macduff) New Vic, Stoke Rob Swain

The Norman Conquests (Norman) New Vic, Stoke Peter Cheeseman

The Baby (Yannis) The Bush Polly Irvin

Dangerous Corner (Gordon Whitehouse) New Vic, Stoke Peter Cheeseman

Plough & The Stars (Young Covey) New Vic, Stoke Peter Cheeseman

Eric The Epic (Eric) New Vic, Stoke Rob Swain

The Best Man (Russell) Croydon Warehouse Bardy Thomas

Twelfth Night (Feste) London Bubble Jonathan Petherbridge

The Threepenny Opera (Matt of the Mint) London Bubble Jonathan Petherbridge

The Gambler (Susie) London Bubble Jonathan Petherbridge

Macbeth (Lennox) Half Moon Chris Bond

As Is (Chet) Half Moon Chris Bond

Privates on Parade (Private Cartwright) Birmingham Rep Derek Nicholls

Death of a Salesman (Stanley) Birmingham Rep Michael Meacham

Made In Bangkok (Gary Alexander) Coventry Belgrade Robert Hamlin

As You Like It (Silvius) Coventry Belgrade Jack Lynn

Dick Whittington (Dick) Torch, Milford Haven Les Miller

Everyman (God) Upstream Mark Strickson